Новорічні свята — час спогадів з дитинства і надій на майбутнє, нагода побути з сім’єю, набратися сили та енергії на нові звершення.
Сьогодні про особливі традиції різдвяних свят спілкуємося зі зразковою у нашому краї родиною заступника голови Тернопільської обласної радиІгоря Сопель та його дружини Ольги.
– Розпочався наймагічніший період року – цикл різдвяно-новорічних свят. Для багатьох він асоціюється з дитинством, рідними і близькими, давніми українськими традиціями. Розкажіть, будь ласка, як ці дні минають у вашій родині?
Ольга Сопель: Цей рік був таким насиченим і у мене, і в чоловіка, що найкраще свято для нас – побути у колі сім’ї. Для мене це виключно родинна урочистість, де ми шануємо традиції поколінь. Більше все-таки відзначаємо День святого Миколая і Різдво.
Саме аромат горіхово-медового пирога завжди нагадує мені про Різдво. Його рецепт залишила мені ще мама Ігоря і це неймовірно смачно! Наша сім’я включає цю страву у різдвяне меню щороку. І коли печу його, весь дім огортає розкішний духмяний аромат. Цей запах асоціюється у мене тільки з Різдвом. Також на Святий вечір варимо узвар – головний зимовий напій з безліччю вітамінів та ягідний кисіль.
Звичайно ж, у ці дні по-особливому готуємося до святкової служби Божої, ретельно прибираємо і прикрашаємо оселю.
Ігор Сопель: Люблю зиму лише через те, що знову настане Різдво! Нарешті випаде шанс побачити всю родину в одному місці. Через робочі обов’язки вкрай мало часу проводжу вдома, тому Новорічні свята – чи не єдиний час, коли ми можемо побути разом.
У ці дні люблю “забувати” про офіційний дрес-код, одягнутися у зручний домашній костюм, переглядати старі фільми, почитати давно відкладену книгу, а ще ласувати смаколиками дружини. Серед улюблених кінострічок мої дітей в цей час перше місце займає “Сам удома”, часто і я приєднуюсь до перегляду.
У новорічну ніч традиційно дивимося вітання Президента.
Завжди загадую заповітне бажання під бій курантів. І воно здійснюється. Напевно, це все сила думки, віра в себе і позитивне мислення.
Ялинку ставимо у переддень свята Миколая. Прикрашаємо новорічне дерево з дітьми. Це свого роду терапія. Кожен член сім’ї вішає гірлянду або іграшку, готуємо один одному невеликі, але душевні подарунки. Мій найбажаніший подарунок – бути разом з сім’єю, щоб усі були здоровими і щасливими. Ось такі банальні, але вельми важливі речі.
У нашій сім’ї панує гарна традиція – колекціонувати старі ялинкові прикраси, колись передамо ці раритети дітям.
На Новий рік в гості часто приходять друзі. Це – час коли хочеться звірити вектори розвитку, коли чудовий настрій один на всіх. У вітальні пахне ялинкою, запалений камін… Ось вони, пікселі життя.
– Пані Ольго, які смаколики готуєте на різдвяні свята?
– На Святвечір, як годиться, готуємо дванадцять пісних страв: кутя, рибні, грибні страви. І, звісно, – вареники з капустою. Вони особливо смакують чоловіку. А ще на нашому столі традиційно є розкішні пампушки, які пече моя мама.
– Які традиції у вашій сім’ї на Святвечір?
Ольга Сопель: Зі сходом першої зірки чоловік заносить дідух до хати. Діти запалюють свічку, із молитви Отче наш розпочинаємо святкову трапезу та куштуємо кутю. Важливо, щоб кожен, хто є за родинним столом, спробував кожну страву.
– Чи є особливі традиції на Різдво, які ви перейняли від батьків?
Ольга Сопель: Спочатку вечеряємо в нас вдома, опісля веземо Святу Вечерю до моїх батьків. Для нас це не просто трапеза, а важлива складова свого духовного розвитку. Не варто забувати, що у такі дні потрібно творити добро і випромінювати любов.
До батьків завжди беремо калач, а моя мама дає внукам подарунки. До нас можуть приєднатись й інші члени родини і ми разом колядуємо.
«Бог ся рождає», «По всьому світу стала новина» – наші улюблені колядки. Люблю свою сім’ю і те, що такі дні дають змогу розкрити наші серця одне одному.
Опівночі того ж дня йдемо до церкви, щоб в особливий спосіб пережити цей благословенний час Різдва.
Ігор Сопель: Поблизу нашої оселі є дерев’яна, затишна церква. З великим натхненням любимо ходити на урочисту нічну службу Божу. Різдвяна ніч в церкві надихає на весь рік. Це особливий час спокою і внутрішньої рівноваги, коли є невеликий емоційний резерв зупинитись перед наступними кроками, зробити паузу перед поверненням до буденних справ.
У ці святкові дні чекаємо наших талановитих колядників, які своїм співом прославляють народження Сина Божого. Також приходять колядувати священники з різних церков.
Щороку ми запрошуємо до себе додому вертеп. Радує, що наші українські традиції у Хоросткові, де ми живемо, підтримують і зараз. Світ стає сучасним, але і ми, і діти знаємо звичаї наших предків.
Також на різдвяні свята я, дружина і діти одягаємо вишиванки. На Святвечір одні, а на саме Різдво – інші. Це – як обов’язковий елемент настрою. Найсокровенніший український одяг – у найкращі свята.
Перший день Різдва теж особливий для нас, їдемо до великої родини на батьківщину мого батька. Відвідуємо могилу тата, мами та рідних, молимося за душі померлих.
Пригадую, як у дитинстві у ці дні моя бабуся збирала онуків, пригощала горіхами, солодощами. Тепло стає на душі від таких спогадів. Мрію, щоб і у моїх дітей збереглася пам’ять про наші сімейні свята і вони продовжили ці традиції у своїх родинах.
– 2021-ий рік для України був далеко не простим: війна, пандемія тривають. Як для вас минув цей рік?
Ігор Сопель: Так, цей рік був не простим. Але доволі цікавим та продуктивним. Робота, зазвичай, забирає найбільше часу. До цього у сім’ї вже звикли і ставляться з розумінням. Буває, що і у вихідні – зустрічі, господарські питання, часом урочисті події та заходи.
У 2021 році ми, як депутати Тернопільської обласної ради, допомогли багатьом громадам, покращили стан доріг краю. Думаю, кожен, хто ними їздить, може оцінити, як нарешті, за всі роки Незалежності України, вони змінилися на краще. Це справді величезна робота.
Попри те, що часу було, порівняно, небагато, ми таки змінили ситуацію на краще. Іноді у соціальних мережах зустрічаю й критику. Але, хто хоче побачити розвиток і добро, той їх побачить. А хто чекає, що справи вирішаться помахом чарівної палички, завжди будуть незадоволені, що чуда не сталось.
Раніше, коли я їхав нашими дорогами, бачив, що похвалити їх точно не можу. А зараз цей шлях для мене, як і для більшості українців, значно приємніший. За останні роки ми, команда Президента Володимира Зеленського, показали гідний результат і рухаємося далі.
– Поділіться, будь ласка, планами на прийдешній 2022-ий рік.
Ігор Сопель: У 2022-му роботи – ще чимало. Кожен з нас на своєму рівні робить все можливе, щоб країна розвивалась. В пріоритетах – інфраструктура, дороги, заклади медицини й освіти, відновлення історичних пам’яток та промоція Тернопільщини. Вірю, все у нас вдасться!
– Кажуть, у Новорічну ніч слова мають магічну силу. Що б ви побажали нашим читачам?
Ігор Сопель: Жителям краю у наступному році бажаю залишатись в Україні, заробляти в Україні та розвивати її. Передусім, бажаємо бути позитивними людьми – людьми оптимізму, світла і радості. Миру вам, добра, затишку у домівках і серцях! Бережіть свої сімейні традиції, тепло і любов!