ОЛЕГ КОХМАН, голова Великогаївської ОТГ: «Мрію, що мої внуки будуть пишатися своїм дідусем, який зробив для громади багато користі. Для громади, де хочеться жити, працювати, тут народжувати і виховувати дітей, а не шукати кращої долі за кордоном».

02 Лютого 2022

Поділитись:

viber telegram copy Посилання скопійовано!

Сьогодні Великогаївська територіальна громада – це 11 тисяч 300 жителів. Реформа децентралізації об’єднала 15 сіл, 7 сільських рад і з 22 грудня 2015 року до  того окремі села стали одною Великогаївською громадою.Це такі села, як Товстолуг, Застінка, Дичків, Красівка, Грабовець, Білоскірка, Козівка, Баворів, Застав`є, Скоморохи, Смолянка, Прошова, Теофілівка, і останнє село, яке приєдналося – Кип’ячка. Етап об`єднання – завершений.

Про те, як змінилося життя людей після реформи, про досягнення і плани, говоримо з Олегом Кохманом, головою Великогаївської територіальної громади.

– Олег Андрійович, з якими проблемами довелося працювати після приєднання нових сіл?

– Коли ми тільки об`єдналися, я почав об`їжджатисела і побачив, що там було набагато більше проблем, ніж, наприклад, у нас, у Великих Гаях. Розвиток інфраструктури майже всюди був слабкий.  Не було ні доріг, ні освітлення.Сформувавши бюджет нашої громади, ми почали працювати над тим, щоб вирішувати саме їхні проблеми. Піднімати ці села. Написали стратегію розвитку нашої громади, що потрібно першочергово робити, що пізніше, виходячи з можливостей бюджету. Головна першочергова задача була – з`єднати дорогами села між собою, щоб люди відчули в цьому позитив і спільноту. 10 мільйонів гривень виділили на дороги там, де вони були в найгіршому стані.  За два перших роки багато чого вдалося.  Зараз завершується процес в інших селах.

– Яку позицію за рейтингом успішності серед інших громад Тернопільщини займає Великогаївська громада?

– Існує рейтинг громад за кількістю коштів, які надходять до бюджету на одного мешканця громади, то тут ми займаємо 4 місце в області.

– Як змінилася соціальна сфера в селах після об`єднання?

– Після того, як розформувалися районні державні адміністрації, всі управлінські повноваження передалися нам. Ми формували свій відділ освіти, культури, переймали на баланс всі установи цих галузей.

Сьогодні на території нашої громади працює 9 шкіл, 1 опорна школа, ми закупили два нові автобуси, щоб деяких діток довозити на навчання з різних сіл. Саме питання шкіл було одне з першочергових в нашій стратегії на першому  роціроботи громади в новому складі після об`єднання. Фасади, дахи, вода – все це треба було або відновити, або робити з нуля. Також медицина потребувала ефективних змін. Ми збудували дві амбулаторії для якісної медичної допомоги жителям. Одна в Великих Гаях, друга в Баворові. Сьогодні тут сімейні лікарі якісно працюють з нашими жителями, надаючи медичну допомогу.

Щодо галузі культури, ми маємо зараз дуже хороші колективи, які прославляють нашу громаду на теренах Тернопільщини і в Україні. І ми також приділяємо цьому увагу. У Великогаївській громаді часто проводяться різні цікаві масові заходи, які збирають тут багато людей не лише з Тернопільщини, України, а й з закордону. Щоб знали про громаду, її можливості та потенціал, її треба рекламувати, популяризувати в різних напрямках. Ми з нашим відділом культури і нашими підприємцями громади започаткували вже відомий етно-фестиваль «Медове Тернопілля», запросили до нас гостей з інших областей України та інших країн, і вже три роки цей фестиваль збирає у нас шанувальників меду, є родзинкою Великогаївської громади.

Цього року ми вперше провели фестиваль патріотичної пісні, який, надіємося, також буде традиційним і цікавим для багатьох людей.

Проводимо в громаді багато спортивних подій. Наша футбольна команда «АГРОН» отримала підтримку фермера Березовського, а також депутатів нашої сільської ради. І, як результат, сьогодні команда успішно грає і перемагає: ми – вже тричі чемпіони області з футболу, тричі переможці кубка області, «АГРОН» – на першому місці серед аматорів чемпіонату України. Крім того, є ще шість команд від різних сіл, які беруть участь в районних змаганнях. І ми розвиваємо не тільки футбол, а й інші види спорту. Це допомагає згуртувати людей, залучити до здорового способу життя і спорту. Особливо важливо це для сільської молоді.

  • Бізнес у Великогаївській територіальній громаді. Які галузі є провідними і успішними сьогодні, а які ви, як голова громади, хотіли б, щоб тут розвивалися?
  • Близько 40 мільйонів гривень за 11 місяців 2021 року заробило для бюджету громади тільки село Великі Гаї. І близько 10 мільйонів – всі інші села. Ми зробили аналіз статей доходу і визначили наші головні джерела надходжень. Велика вдячність нашим фермерам, які офіційно працюють, створюють робочі місця і сплачують податки в наш бюджет, це одне із великих джерел наповнень бюджету нашої громади. Маємо також великий плюс від об`їзної дороги між Тернополем і Великими Гаями, земля тут територіально належить до нашої громади, тому бізнес, який тут працює, теж сплачує податки до нашого бюджету. Саме тут розташовано 9 заправних станцій, які дають нам 12 мільйонів гривень в бюджет від акцизу. Розвивається також інший бізнес, працюють підприємства.

Зараз розглядаємо можливість створення кооперативів у наших селах, де люди, які виготовляють якусь сільськогосподарську продукцію, будуть задіяні.

Насправді, ще не все заплановане нам вдалося, але ми щодня працюємо над новими можливостями для розвитку громади. Неодноразово брали участь в різних інвестиційних форумах, представляли нашу громаду, її можливості для потенційних інвесторів, адже в нас є земля, єлюди, є ресурси для створення тут нових підприємств. Можу відмітити, що з кожним роком надходження до бюджету збільшуються.

  • Питання про новий Гаївський міст. Нова транспортна розв`язкавплинула на життєдіяльність громади?

Наша громада допомагала у вирішенні питань будівництва цієї нової розв`язки і зараз – це чудова зручна і, головне, безпечна дорога, яка суттєво полегшила добирання у Великі Гаї і наступні села. Чесно зізнаюся, я переживав, чи держава в непростий період війни знайде кошти завершити такий масштабний проект. 720 мільйонів гривень виділили з держбюджету на  ремонт об`їзної дороги, а вартість проекту для ремонту  моста склала 280 мільйонів.Це кошти з державного бюджету, а також Тернопільської міської ради.

Я щасливий, що його таки зробили. Ця розв`язка сьогодні по суті об`єднує дві територіальні громади – місто Тернопіль і Великогаївську громаду, що безумовно приносить користь всім.

  • Чи має Великогаївська територіальна громада перспективи в туристичній та рекреаційній сфері?
  •  Звичайно! І це також прописано в нашій стратерії. Готелі, ресторани, зелений туризм – це все реальні робочі місця для наших мешканців. В нас є багато цікавих історичних, культурних і туристичних місць, куди приїжджають гості навіть з-за кордону, наприклад з Польщі, тому розвиток туристичної інфраструктури має майбутнє. Чим ми цікаві? На території громади є чимало таких об`єктів: козацькі могили, костьоли, джерела. Все це ми стараємося рекламувати і популяризувати, щоб сюди приїжджали люди.

В планах – збудувати центр активних видів спорту, де можна буде проводити різні міжнародні змагання, знакові події. І це теж, я переконаний, вплине на розвиток громади і туристичного потенціалу. За попередніми підрахунками, вартість такого  проекту становитиме 82 мільйони гривень. Сьогодні проект на етапі погодження і пошуку інвестора.

Також незабаром хочемо відкрити футбольну школу олімпійського резерву нашої області.

Отож, планів – багато. Як і роботи для їх втілення.

  • Запитаю про вас. Ви – керівник великої територіальної громади. Скільки часу ви на керівній посаді і як змінилася ваша робота після приєднання до Великих Гаїв ще 14 сіл.
  • Я сам родом з Великих Гаїв. Закінчив технікум фізичної культури. З 1991 року почалася моя трудова діяльність. Багато років працював вчителем фізкультури в нашій Гаївській школі. Тоді наша молодь запропонувала мені спробувати себе на посаді сільського голови.  У 2006 році мене обрали сільським головою, і вже більше 15 років я на цій посаді. З 2015 року під моїм керівництвом не одне, а 15 сіл. І так, об`єм роботи виріс пропорційно! Як і проблеми, які доводиться вирішувати щодня!

Якщо порівняти обсяги робіт, які ми виконували раніше, і те, що робимо зараз, то це просто не порівнюється. Якщо раніше нам вдавалося за рік заробити в бюджет коштів на одну дорогу в рік, то зараз ви самі бачите об`ємреалізованих робіт. І це разом з тим, що маємо забезпечити школи, садочки, бібліотеки, лікарів, різні поточні проблемні питання у всіх 15 селах!

Я вдячний команді, яка  працює зі мною. Ми досягли так багато завдяки злагодженій роботі і спільній мрії – зробити Великогаївську громаду успішною і перспективною. Мені подобається, коли до нас приїжджають люди, які давно не були  тут, і вони реально відзначають колосальні зміни. Хоча ще чимало треба зробити. Але – на все потрібен час і ресурс для вирішення проблемних питань.

 Я також маю підтримку нашого депутатського корпусу, тому в нас всі необхідні рішення приймаються швидко і ефективно.

Я часто виїжджаю сам до людей, туди, де є гострі питання, і потрібно поспілкуватися, пояснити, почути один одного, побачити все самому на місці. І так  знаходимо порозуміння і компроміс з мешканцями громади.

  • Які мрії в керівника Великогаївської територіальної громади Олега Кохманана кінець 2021 року і на порозі нового?
  • Мріяв про внуків, маю вже двох. Цього року одружився мій син, мабуть, ще очікуєм внуків.

Як голова громади, я мрію, як колись буду йти з онуками по нашому селу і ми разом будемо пишатися ним. Будемо їздити по наших селах, де будуть акуратні тротуари, велодоріжки, якісне освітлення, де працюватимуть підприємства, індустріальні парки, які ми бачили за кордоном, де будуть комфортні рекреаційні парки, де, зрештою, люди відчуватимуть, що живутьв цивілізованій країні, будуть пишатися своєю громадою. Мрію, що мої внуки будуть пишатися своїм дідусем, який зробив для громади багато користі.Для громади, де хочеться жити, працювати, тут народжувати і виховувати дітей, а не шукати кращої долі за кордоном.

Спілкувалася Наталія Янусь.

Журнал “ДЗЕРКАЛО”, №6, грудень 2021

Поділитись:

viber telegram copy Посилання скопійовано!



Зворотній зв'язок

Інші новини